×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/nk12205/public_html/sw.teresa.bialowieza.pl-new/images/fatima2017.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fatima2017

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią muzykę wielkich mistrzów w wykonaniu wirtuozów gry na organach na koncerty, które odbędą się w naszej świątyni w ramach Podlaskich Koncertów Organowych w lipcu 2018 r.

  8 lipca 2018, godz. 12.00 - Kseniya Pogorelaya organy/Białoruś

22 lipca 2018, godz. 12.00  - David Troiano/ USA

 

W 16 numerze diecezjalnego dodatku do tygodnika Niedziela ukazał się artykuł Jana Bagińskiego o Pierwszej Puszczańskiej Drodze Krzyżowej z Białowieży do Hajnówki, która odbyła się w piątek 27 marca bieżącego roku.

16 numer "Niedzieli Podlaskiej" z artykułem o Drodze Krzyżowej dostępny jest na stronach

DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ →

Zapraszamy do lektury!

2015-05-11


 

         W dniach od 25 czerwca do 2 lipca grupa naszych parafian (8 osób) z księdzem proboszczem Bogdanem Popławskim uczestniczyła w pielgrzymce do Fatimy wspólnie z grupą parafian i ks. Andrzejem Kołpakiem, proboszczem parafii pw. św. Ojca Pio z Białegostoku. Rok 2017 − stulecie objawień fatimskich − jest szczególną okazją, aby odkrywać orędzie Matki Bożej dla świata przekazane trojgu pastuszkom.

            Trzy dni spędzone w Fatimie były modlitewnym zanurzeniem się w atmosferę tego miejsca. Niezapomniane przeżycia pozostawiły w nas msze święte, wieczorne Procesje Różańcowe ze świecami wychodzące spod Kaplicy Objawień, bazylika Matki Bożej Różańcowej, w której znajdują się groby świętych Pastuszków (Franciszka i Hiacynty) oraz Sługi Bożej Łucji, Droga Krzyżowa przez oliwne gaje i dawne pastwiska z Aljustrel do Valinhos i zwiedzanie domów rodzinnych Pastuszków. Odwiedziliśmy także Karmel w Coimbrze, w którym przez wiele lat żyła i w którym zmarła Siostra Łucja. Dumą napawał nas fakt, że wśród tysięcy pielgrzymów z całego świata najliczniejsi wydawali się Polacy!

            Pamiętaliśmy w modlitwach i odprawianych w Fatimie mszach świętych o bardzo licznych intencjach zebranych od naszych parafian − wszyscy oni byli z nami duchowo obecni.

            Podczas pielgrzymki odwiedziliśmy kilka innych sanktuariów Portugalii, poczynając od Narodowego Sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie, poprzez kościół św. Antoniego Padewskiego w Lizbonie (w miejscu urodzenia Świętego), dawny klasztor cystersów w Alcobaça, Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Santarem, a także przepiękne Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry niedaleko Bragi. Pojechaliśmy na jeden dzień do Hiszpanii, aby nawiedzić Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba Apostoła.

            Był także czas na zwiedzanie starej części Lizbony − dzielnicy Belem ze słynną Wieżą Belem i pomnikiem Odkrywców, na degustację win i wycieczkę statkiem rzecznym w mieście Porto, spacery na plażach nad Atlantykiem...

            Radosna, pełna życzliwości atmosfera w naszej grupie pielgrzymów, opieka duchowa kapłanów − ks. Andrzeja i ks. Bogdana, miła i kompetentna obsługa przewodnicka  pani Pauliny, piękno i spokój Portugalii, a nade wszystko niezwykły urok Świętych Miejsc, które odwiedzaliśmy − wszystko to sprawiło, że pielgrzymka była wielkim przeżyciem duchowym.

(bj)

{gallery}fatima2017{/gallery}

 

Alina Janowska-Zabłocka (1923-2017), wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, była córką Stanisława Janowskiego − ostatniego dyrektora Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach koło Słonima (dziś na Białorusi). Okres jej pobytu w Żyrowicach (1937-1939), atmosfera panująca w doskonale zarządzanej, kresowej szkole, w której dbano o wysoki poziom nauczania i patriotyczne wychowanie,  związał ją na długie lata z absolwentami i nauczycielami szkoły po II wojnie światowej. Po  założeniu Żyrowickiej Rodziny stała się jej aktywnym członkiem, zachęcającym innych do odtwarzania list pracowników, absolwentów i napisania wspomnień o szkole, co pozwoliło na powstanie  3 tomów „Pamiątkowej księgi Żyrowiaków”.

W latach 1984, 1991 i 1997 Alina Janowska uczestniczyła w zjazdach Żyrowiaków w Technikum Leśnym w Białowieży. W 1982 roku Żyrowiacy poprosili, aby przyjąć ich w poczet parafian białowieskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Każdy ich zjazd miał w programie Mszę świętą w naszym kościele, który ukochali, bowiem tworzył on namiastkę ich dawnego szkolnego kościoła Podwyższenia Krzyża w Żyrowicach.

W 1984 roku byli mieszkańcy Słonima i ziemi Słonimskiej uroczyście przekazali do białowieskiego kościoła ufundowaną przez siebie kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Żyrowickiej. Podczas Mszy świętej w intencji przybyłych członków Rodziny Żyrowickiej pani Alina Janowska-Zabłocka, stojąc na stopniach ołtarza, ze wzruszeniem zaśpiewała słynną niegdyś „Pieśń o Najświętszej Pannie Żyrowickiej” i odmówiła „Modlitwę nabożną do Najświętszej Matki Żyrowickiej”. Własnoręcznie spisane teksty przekazała ówczesnemu proboszczowi, ks. Franciszkowi Wiatrowi.

W 1991 roku odbyło się uroczyste przekazanie Technikum Leśnemu w Białowieży sztandaru szkolnego Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach, odnalezionego po 50 latach na Białorusi między innymi dzięki pani Alinie Janowskiej-Zabłockiej. Sztandar – wykonany według projektu wybitnej graficzki Ireny Dybowskiej − jest arcydziełem sztuki hafciarskiej. Jest on przechowywany w białowieskim kościele, ale bierze udział w ważnych uroczystościach z życia szkoły.

Pani Alina Janowska-Zabłocka z Rodziną Żyrowicką przed wejściem do białowieskiego kościoła. Rok 1991, uroczystość przekazania odnalezionego sztandaru Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach.

W 1997 roku Alina Janowska-Zabłocka była jedną z osób przekazujących do białowieskiego kościoła kopię obrazu Matki Boskiej Kozielskiej (płaskorzeźba), która w 1983 roku została wykonana ze składek Koła Miłośników Ziemi Słonimskiej. Podczas Mszy św. dokonano poświęcenia obrazu, a także urny z ziemią z Grobów Katyńskich, którą przekazano do naszego kościoła dla uczczenia pamięci kolegów ofiarodawców − oficerów wojska Polskiego pomordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

Alina Janowska-Zabłocka kontaktowała się z młodzieżą Technikum Leśnego i białowieską parafią również w późniejszych latach. Ostatnie spotkanie miało miejsce w 2003 roku. W Warszawie w dniu 20 listopada 2017 r., podczas pogrzebu w kościele pw. św. Stanisława Kostki i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, śp. Alinę Janowską-Zabłocką żegnali także przedstawiciele nauczycieli i uczniów Technikum Leśnego w Białowieży i jej ukochany żyrowicki sztandar...  

Anna Kulbacka

Dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży